Fűszerek az 5 elemes konyha tükrében
Az 5 elemes konyha hatásuk szerint csoportosítja a fűszereket. Összességében elmondható, hogy a fűszerek serkentik az emésztőnedvek termelését, általában melegítik a közepet, ezért jó, ha kis mennyiségben, de rendszeresen használjuk őket.
A fűszerek 3 nagy csoportot képeznek hatásmechanizmusuk alapján:
A jangot melegítő fűszerek:
Ebbe a kategóriába tartozik a legtöbb csípős ízű porfűszer, mint például a fahéj, a csillagánizs, a szárított gyömbér, a szerecsendió, a szegfűszeg és a bors- és chilifélék. Ezek a test mélyében hatnak, a belső szerveket, köztük a Vesét melegítik, a jangot táplálják. Erőteljes hatásúak, ezért csínján kell velük bánni, mert nagy mennyiségben (pl. rendszeres jógiteaivás) belső hőséget (Gyomor-Hőséget) és szárazságot okozhatnak. Belső hideg (jang-hiány, tünetei: fázósság, hideg térdek, lábak, gyakori éjszakai pisilés stb.) esetén viszont gyógyételek, ilyenkor rendszeresen kell használni őket.
Aromás fűszerek:
Ide soroljuk az illatos zöld kardamomot, a friss gyömbért, és az olyan zöldfűszereket, mint a rozmaring, a kakukkfű, a bazsalikom, az oregánó, a babérlevél és a majoránna. Ezek a fűszerek támogatják az emésztést, és ami nagyon értékessé teszi őket: segítenek átalakítani, kivezetni a felesleges nyálkát, nedvességet. Kis mennyiségben rendszeresen kellene őket használnunk, nyálkaproblémák esetén pedig (elhízás, ödémák, ciszták, krónikus hurut…) kifejezetten gyógyételek.
Karminatív fűszerek:
Ide azok a fűszerek tartoznak, melyek feloldják az emésztőrendszeri blokádokat, a pangó csít újra mozgásba lendítik (a gyógynövény-terápia ezeket nevezi szélhajtónak, görcsoldónak). Példák: ánizs, édeskömény, kömény, római kömény, koriandermag, reszelt narancshéj. Ezen kívül vannak emésztést segítő és vizelethajtó növények, de ezek inkább már a gyógynövény kategóriába esnek, főzéskor nem használjuk őket.
Friss zöldfűszerek:
Sajátos csoportot képeznek a fűszereken belül a friss zöldfűszerek. A friss zöldfűszerek a Fa elem megtestesítői, zöld színükkel a tavasz lendületét, frissességét adják az ételhez. Kínában az ételkészítés végén, tálalás előtt mindig megszórják az ételt valamilyen friss növényi zölddel, jellemzően az újhagyma felkarikázott zöldjével. Egyrészt tetszetősebb úgy az étel, másrészt friss növényi enzim is kerül bele. Használjuk nyugodtan az aprított petrezselymet, koriandert, valamilyen friss növényi csírát – amit szeretünk.
Ugyanaz a fűszernövény frissen másként hat, mint szárított formában. A friss fűszerhajtások, mint a rozmaring, a bazsalikom, kakukkfű táplálják a testfolyadékokat, nyugtatják a Szívet, táplálják a Vért. Hőhatásuk sem olyan erőteljes, mint szárított formában, belső meleg esetén is fogyaszthatóak, nem fognak belső hőséget okozni. (Kivétel a rozmaring és a kakukkfű, ezekkel óvatosabban kell bánni).
A friss fűszerek aromája illékony, ezért a főzés végén adjuk csak hozzá az ételhez, kivéve a szinte fás rozmaringot, azt nyugodtan belefőzhetjük. A szárított zöldfűszerek ezzel szemben melegítőbb hatásúak (a szárítás plusz jang energiát visz bele), általában aromásabbak, mint frissen. Kivétel ez alól a kapor, a petrezselyem, a medvehagyma és a snidling – ezek elvesztik ízeiket a szárítás során. Mivel az emésztésre gyakorolt hatás az aromában rejlik, ezért a szárított zöldfűszerek erősebben támogatják az emésztőnedvek képződését, mint a frissek. A legjobb, ha a főzés elején és a végén is teszünk belőlük az ételbe.
Milyen fűszer legyen otthon?
Javasolt fűszeralapkészlet otthonra:
• zöld kardamom (őrölve, egészben), koriander, római kömény, kömény,
• pirospaprika, szegfűszeg, fahéj, szerecsendió
• kurkuma
• vanília
Szárított zöldfűszerek
• babérlevél
• kakukkfű, rozmaring, oreganó, borsikafű, zsálya, provence-i keverék
Csípős ízű friss fűszerek:
• friss gyömbér
• fokhagyma, vöröshagyma, újhagyma
(forrás: Kicsi Vú 5 elem konyhája)
Vélemény, hozzászólás?