egészség, gyógynövények, harmónia
Kategóriák

Köles

kolesA köles lúgosít és szépít, erősíti csontjainkat, magas ásványi anyag-tartalommal rendelkezik és még sorolhatnánk. Mindez elmondható erről az ősi, rég elfeledett gabonáról, melynek népszerűsége napjainkban ismét növekedni kezdett.

A köles a pázsitfűfélék családjába tartozó, egyik legrégebben termesztett gabonánk. Afrikában, Ázsiában és Indiában napjainkban is alapélelmiszernek számít, az emberiség egyharmada fogyasztja rendszeresen. Európában az évszázadok alatt a kenyérgabonák folyamatosan kiszorították, pedig nekünk magyaroknak is, egészen az ősidőktől, kedvelt napi élelmünk volt.
Élettani hatásai

A többi gabonához hasonlóan a köles élettani hatásai is csodálatosak. A benne lévő fehérje nem tartalmaz glutént, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják, valamint csecsemők is ehetik a belőle készített nyákot.

Könnyen emészthető, és magas, vízben oldódó rosttartalma segít eltávolítani a letapadt salakot a belekből, ezért fogyasztása böjtöléskor is ajánlott.

Egyik gabona sem savasít, de a köles kifejezetten lúgosító hatású. A túlzott húsfogyasztás következtében sok ember szervezete savassá vált, és ez hosszútávon komoly egészségi problémákat okozhat. A köles beiktatása a mindennapi étrendbe – és persze a savas ételek fogyasztásának csökkentése – sokat segíthet ezen.

A kölesben lévő szilícium és vegyülete, a kovasav fontos szerepet játszik csontképzésünkben (csontritkulás esetén rendszeres fogyasztása kifejezetten ajánlott), a bőr hámosodásában és hajunk, körmeink egészségének megőrzésében. Ezért ilyen jellegű problémák esetén ajánlott naponta többször is fogyasztani! A népi gyógyászatban a szem és a lép gyógyszerének is tartják, de vércukorszint-szabályozó és rákmegelőző hatása is ismert. A köles vitalizálja tüdőnket, légzésünket is.

Felhasználása

Több fajtája is közkedvelt – többnyire hántolva kapható a boltokban -, bár a legegészségesebb a barna köles, az egyetlen hántolatlanul fogyasztható fajtája. Magyarországon, az Alföldön régen leginkább a vörös kölest termesztették.

A rizshez hasonlóan sokrétűen beépíthető napi étkezésünkbe. Hűvös napokon kiváló eledel, belülről melegíti szervezetünket. Főzési ideje rövid, 15-20 perc, háromszoros mennyiségű vizet kell hozzáadni, és néha kevergetni, mert könnyen letapad.

A gyógyító kínai konyha alapján:
• Íz: édes, kesernyés
• Termikus hatás: kicsit hűtő
• Meridiánvonatkozás: Vese, Lép, Gyomor
Hatása:
• táplálja a Lép-csít
• erősíti a Vese-jint (csontok, köröm, haj, fogak)
• hűti a belső meleget
• kivezeti az emésztőrendszerből a felesleges hőséget és nyálkát
• rákmegelőző hatású
Mikor ajánlott?
• savproblémák, reflux, gyomoridegesség, gyomorhurut
• bármilyen gyulladásos állapotban (főként emésztőrendszeri)

 

Judy Harmony

Copyright © 2016. All Rights Reserved.