egészség, gyógynövények, harmónia
Kategóriák

Az ekcéma megelőzése – tanácsok, hogy ne legyünk ekcémásak

Ha sohasem volt ekcémás panaszunk, ha még sosem viszketett, hámlott, kérgesedett a bőrünk, ha nincs lépten-nyomon bőrgyulladásunk, akkor sem árt odafigyelni szervezetünkre, bőrünkre és életmódunkra, hogy soha ne is legyenek ilyen típusú kellemetlenségeink.

Mi okozhat ekcémás panaszt?

Amikor a szervezet sokszor találkozik valamilyen számára zavaró anyaggal, akkor a védekező rendszere (immunrendszere) egyre erősebb védekezésbe kezd. Egy idő után már egészen minimális anyagmennyiség felszívódása a bőrön keresztül is erős gyulladást, viszketést, allergiás ekcémát válthat ki.

Az allergének leggyakrabban általánosan használt, közönséges anyagok. Leggyakrabban a kéz bőre találkozik olyan károsító anyagokkal, amelyek irritatív ekcémát okozhatnak. Először apró viszkető hólyagok jelentkeznek, később inkább száraz hámlás a jellemző, a tenyér kérgessé is válhat.

A savak, a lúgok, a tisztítószerekben, mosószerekben található erős detergensek, festékek stb. okozhatnak ilyen panaszokat. Főként azok szenvednek ettől, akik ezekkel a vegyszerekkel dolgoznak.

Vannak olyanok, akiket pl. a különböző fémek irritálnak. Bőrpír, viszketés lép fel a farmer fémgombjai alatt, vagy a karórával érintkező területeken, illetve fém (nikkel, króm) ékszerek környékén. Az ekcémás panaszokat ilyenkor az illető fémallergiája okozza.

A babák inkább a műszálas textíliákkal, pelenkákkal, gyógyszerekkel, antibiotikumokkal, testápolókkal, samponokkal kerülnek kapcsolatba, és nem feledkezhetünk meg a pisis pelenka irritatív hatásáról sem.

Az allergiás és az irritatív ekcémát nehéz elkülöníteni, mivel megjelenésükben hasonlítanak, de kialakulásuk oka alapvetően különbözik egymástól. Ezért megelőzni is különböző módon lehet.

Az anyagok megválasztása

Fontos, hogy olyan életmódot folytassunk, amelyben lehetőleg kerüljük az allergizáló anyagokat. Természetesen sokan egyáltalán nem allergiásak semmire, nem volt és talán soha nem is lesz problémájuk a bőrükkel. Mégis, környezetünk megalkotásában érdemes odafigyelni arra milyen anyagokkal vesszük körbe magunkat. Mivel mosunk, mosakszunk, mivel kenjük magunkat, mit veszünk magunkra, mit eszünk, iszunk. Nem lehet minden károsító anyagot kiszűrni, eltávolítani, de lehet csökkenteni az allergizálódás, a bőrirritáció esélyét. Ne vásároljuk, ne ajándékozzunk szőrmeállatkákat, filcből készült tárgyakat és gyurmát sem, mert ezek mind allergizálhatják az erre érzékeny gyerekeket.

Mi ne legyen a lakásban?

Jobb, ha nincs a lakásban por, amikor csak lehet, pormentesítsünk.

Lehetőleg ne új, préselt fából készült bútorral rendezzük be otthonunkat, mert a káros formaldehid-párolgás akár 10-15 évig is eltarthat.

Szőrét hullajtó állattal sem igazán jó együtt élnie annak, aki esetleg hajlamos a szőrallergiára.

Az ágyban ne legyen tollból, pehelyből, gyapjúból vagy állati szőrméből készült takaró vagy párna.

A legjobb, ha színezetlen pamut alsóneműket hordunk.

Teszteljük a kozmetikumokat.

A fogkrém is kiválthat allergiás reakciót (főleg a száj és az áll környékén jelentkezhetnek a bőrön elváltozások). Ha ezt tapasztaljuk, váltogassuk a fogkrémet, míg rá nem találunk az „igazira”. Ugyanilyen allergiás reakciót válthatnak ki az öblítőszerek, illetve egyéb kozmetikumok is. Ezért a bőrápoló szerek alkalmazásánál nagyon oda kell figyelni az illatanyagokra, vegyszerekre, szerves oldószerekre, stb. Az amalgámtömés a fogban szintén okozhat allergiát.

Figyeljünk a táplálkozásunkra

Az alapos rágás nyugodt körülmények között a jó emésztés kezdete. Fontos az elegendő gyomorsav, a belek tökéletes baktérium összetétele, az esetleges gombák likvidálása. Elegendő megfelelő minőségű folyadékot fogyasszunk. Pótoljuk a hiányzó ásványi anyagokat és nyomelemeket (kalcium, magnézium, mangán, cink, szelén), és a hiányzó vitaminokat.

És végül …

Bár lehet, unalmasan hangzik már minden betegség megelőzésénél elmondani, hogy nagyon fontos a lelki harmónia és nyugodt légkör megteremtése, valamint a szabadban való mozgás, mégis ezek tények. Jobb, ha senki sem feledkezik meg erről.

(forrás: házipatika.com)

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Judy Harmony

Copyright © 2016. All Rights Reserved.